Double IPA/Imperial IPA

Wrażenie ogólne: ​Mocne, jasne ale skoncentrowane na chmielu. Ma czysty profil, wytrawny finisz i umiarkowaną słodowość. Mimo wysokiego ekstraktu jest to piwo lekkie i zdradliwie pijalne.

Wygląd: ​Barwa od złotej do jasnomiedzianej. Klarowność zazwyczaj dobra, choć często bywa zamglone od chmielenia na zimno. Średnia, biała piana, dość trwała.
Aromat: ​Dominujący, intensywny aromat chmielu o charakterze nowofalowym (owoców tropikalnych, cytrusów, owoców pestkowych, iglastym, sosnowym, kwiatowym, białych owoców, ziołowym itp.). Słodowość występuje na niskim poziomie i powinna być raczej lekka, zbożowa lub tostowa, rzadko karmelowa czy opiekana. Owocowa estrowość może się pojawić ale nie jest obowiązkowa. Może występować niski aromat alkoholowy, ale nigdy ostry czy rozpuszczalnikowy.

Smak: ​Smak chmielowy na poziomie wysokim o nowofalowym profilu amerykańskich lub pacyficznych odmian. Niska, lekka, przyjemna słodowość o subtelnym, uzupełniającym charakterze.​ ​Bardzo wysoka goryczka chmielowa, czasem wręcz ekstremalnie wysoka, ale nigdy szorstka czy męcząca. Finisz wytrawny do średnio wytrawny, nigdy nie powinno być słodkie ani wyklejające. Może pojawić się delikatny alkoholowy posmak jednak powinien być czysty i łagodny. Dopuszczalne są nuty siarkowe na bardzo niskim poziomie.
Odczucie w ustach: ​Ciało średnie do średnio-niskiego. Wysycenie umiarkowane do średnio-wysokiego. Może wystąpić lekkie odczucie ściągania od chmielu ale nie powinno być szorstkie czy cierpkie.

Surowce: ​Podstawę stanowi jasny słód pilzneński z symbolicznym dodatkiem słodów specjalnych. Dopuszczalne jest użycie surowców niesłodowanych lub cukru dla zwiększenia wytrawności. Najczęściej używane są amerykańskie i pacyficzne odmiany chmielu, ale mogą to być każde wykazujące nowofalowy charakter. Drożdże neutralne lub delikatnie owocowe amerykańskie.
Komentarz: ​Jest to najmocniejsza wersja Amerykańskiego IPA. W odróżnieniu od American Barleywine jest zdecydowanie mniej słodowe i skupione prawie wyłącznie na aromacie i goryczce chmielowej. Ten styl piwa wyewoluował z podstawowej wersji AIPA pod koniec lat 90 w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko zyskał popularność.

Parametry:
Ekstrakt (blg): 16 – 20,5 Goryczka: 60 – 120 IBU Gęstość końcowa: 2 – 4,5 Kolor: 6 – 14 SRM Alkohol obj. : 7,5 – 10,0%

Wyszukaj swoje piwo

FILTRUJ

Styl
1
1
1
0
1
1
2
1
1
1
1
1
2

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Bądź na bieżąco z premierami kraftów
i otrzymuj informacje o najciekawszych pozycjach na rynku

Pamiętaj, że tak jak Ty nie znosimy spamu, a wszystkie wiadomości są wysyłane w zgodzie z dobrymi praktykami. Staramy się przekazywać informacje rzeczowe oraz te, które faktycznie mogą wzbudzić Twoje zainteresowanie. Oczywiście w każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości.