Stout

Stout – niezwykle ciekawa propozycja, dla wszystkich miłośników ciemnego piwa – jest fermentowany przy użyciu drożdży górnej fermentacji. Gatunek z długą historią, datowaną już na XVII wiek, znajdujący liczną grupę wielbicieli i smakoszy. Stouty mogą posiadać różny poziom goryczki, i tak na przykład Russian Imperial Stout może mieć 100 IBU, a Sweet Stout 20 IBU. W gatunku tym goryczka jest nierzadko zrównoważona ciężkimi aromatami kawy, czekolady lub słodkiej wanilii. Przodownicy gatunku, powstałego na terenie Irlandii i Szkocji, skierowali swoją propozycję dla tych, którzy przede wszystkim cenią wyraźny aromat. Każdy łyk Stouta pozostaje na języku, tworząc na podniebieniu prawdziwą eksplozję kontrastujących, mocnych połączeń.

Wśród dostępnych stoutów wyróżnić można szereg styli. Znajdziecie je również w ramach naszej oferty, która rośnie w siłę każdego miesiąca. Jednym z nich jest Imperial Stout, wyróżniający się ciemną barwą i wyjątkową, odczuwalną mocą. Historia głosi, iż angielski Stout szczególnie przypadł do gustu carycy Katarzynie Wielkiej, a wysoka zawartość alkoholu to działanie celowe, pozwalające na transport piwa do Rosji. Tak w skrócie ukształtował się coraz bardziej popularny dzisiaj RIS.

Ta propozycja z pewnością uzyska duże uznanie, zwłaszcza wśród koneserów, którzy lubują się w zdecydowanych, cięższych aromatach. Często utożsamia się je z dębowym, palonym aromatem, świetnie dopełniającym dania mięsne. Jeśli więc poszukujesz trunku, który zaskoczy cię intensywnością, mocą i trwałością, z pewnością powinieneś skosztować piw z naszej poniższej propozycji.

Alternatywą jest stout mleczny, zawierający w sobie dodatek laktozy – cukru naturalnie występującego w mleku. Jest to bardziej słodka i kremowa propozycja, dla zwolenników wysokiej kaloryki oraz mniej wyczuwalnego alkoholu. Wywodzi się z Wielkiej Brytanii, chociaż swoją znaczącą popularność osiąga również na odległej Jamajce. Według BJCP – Sweet Stout ma goryczkę między 20-40IBU. 

Stouta jako gatunek trudno opisać w krótkim artykule w sposób kompleksowy z uwagi na mnogość styli. Kilka z bardziej znanych ponad te opisane powyżej to American Stout, Foreign Extra Stout, Dry Stout, Oatmeal Stout.

Wybrane filtry:

WYBIERZ GATUNEK PIWA

show blocks helper

Styl +

Nazwa Browaru +

Zawartość Alkoholu +

Ekstrakt +

Pojemność +

Weź udział w losowaniu 12 butelek specjalnie wyselekcjonowanych piw.

Raz w tygodniu spośród zgłoszonych użytkowników losujemy wyjątkowy zestaw starannie dobranych i unikalnych piw rzemieślniczych. Losowanie odbywa się na żywo na naszej stronie Facebook. Dołącz do nas aby zobaczyć jak to działa.

preloader