Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Co zobaczyć w Krakowie? 10 niezwykłych atrakcji turystycznych

18 września, 2023 co zobaczyć w Krakowie

Kraków, nazywany perłą Polski, jest jednym z najpiękniejszych miast w kraju. Przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, ze względu na swoją wspaniałą architekturę, zabytki światowego znaczenia, bogate życie kulturalne i niepowtarzalny klimat. W tym artykule przybliżymy Ci, co zobaczyć w Krakowie:

  • Co zobaczyć w Krakowie? Stare Miasto i Rynek Główny
  • Wawel
  • Kazimierz
  • Skałki Twardowskiego
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  • Bazylika Mariacka
  • Planty
  • Muzeum Narodowe w Krakowie
  • Kopiec Kościuszki
  • Muzeum Czartoryskich

Co zobaczyć w Krakowie? Stare Miasto i Rynek Główny

Rozpocznij swoją podróż od Starego Miasta, które stanowi serce Krakowa. To miejsce, które od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Starym Mieście mieści się przepiękny Rynek Główny, największy w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie. Spacerując po Rynku, możesz podziwiać zabytkowe kamienice, w których mieściły się niegdyś warsztaty rzemieślnicze i sklepy. Wśród najważniejszych atrakcji na Rynku warto zobaczyć kościół Mariacki, Sukiennice oraz Bramę Floriańską.

Wawel

Zamek Królewski na Wawelu to kolejna niezwykła atrakcja Krakowa. Wzgórze wawelskie przez wieki było siedzibą polskich królów i książąt. Na terenie zamku można zwiedzić reprezentacyjne komnaty królewskie, zbrojownię oraz skarbiec koronny, gdzie przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Pod wzgórzem wawelskim znajduje się także Smocza Jama, najsłynniejsza polska jaskinia.

Kazimierz

Kazimierz to dzielnica Krakowa, która przez wieki była centrum kultury żydowskiej. Obecnie jest to miejsce pełne restauracji, barów, teatrów i galerii. Kazimierz słynie z zachowanych synagog, takich jak Stara Synagoga czy Synagoga Remuh, oraz z żydowskiego cmentarza. Co roku w tej dzielnicy odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, który przyciąga wielu turystów.

Skałki Twardowskiego

Skałki Twardowskiego to niezwykły kompleks skalny położony na terenie Lasu Wolskiego. Legenda głosi, że to właśnie tutaj czarodziej Twardowski miał swoje spotkania z diabłem. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na malownicze formacje skalne oraz piękne widoki na miasto.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa to jedno z najważniejszych muzeów w Polsce. Znajduje się w budynku Barbakanu, części dawnych fortyfikacji miejskich. W muzeum można zapoznać się z historią Krakowa, począwszy od czasów prehistorycznych, aż po współczesność.

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka, znajdująca się na Rynku Głównym, to jedna z najważniejszych świątyń w Krakowie. Jej charakterystyczną cechą jest hejnał, który codziennie o pełnych godzinach jest grany z wieży kościoła. Wnętrze bazyliki zachwyca pięknym wystrojem i bogactwem dzieł sztuki.

Planty

Planty to park miejski, który otacza Stare Miasto. Spacerując po Plantach, można odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć się zielenią i kwiatami. Park jest idealnym miejscem na spacer, piknik czy spotkanie z przyjaciółmi.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie jest jednym z największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Znajduje się w kilku różnych budynkach, w których prezentowane są cenne zbiory sztuki, w tym obrazy, rzeźby, tkaniny i ceramika. W muzeum można zapoznać się z historią sztuki polskiej i europejskiej.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki to miejsce, które warto odwiedzić, by podziwiać panoramę miasta. Kopiec został wzniesiony na cześć Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego Polski. Na szczycie kopca znajduje się pomnik Kościuszki, z którego rozciąga się piękny widok na Kraków i okoliczne tereny.

Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich to miejsce, w którym można zobaczyć niezwykłą kolekcję dzieł sztuki, w tym słynny obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Muzeum mieści się w pięknym budynku, który sam w sobie jest atrakcją turystyczną.

Kraków to miasto pełne niezwykłych atrakcji turystycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, sztuki czy przyrody, znajdziesz tutaj coś interesującego. Przeżyj niezapomniane chwile i zobacz, co warto zobaczyć w Krakowie.

Redakcja kraftklub.pl

Jesteśmy miłośnikami sportu, rozrywki i dobrej zabawy! Z nami poznasz najciekawsze dyscypliny sportowe, najlepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu, najpiękniejsze kierunki do podróżowania i tipy zakupowe! Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co można zwiedzić w Zamościu
Co można zwiedzić w Rzeszowie
Co można zwiedzić w Londynie

Jesteś zainteresowany reklamą?