Sprzedaż samochodu to proces, który często kończymy na podpisaniu umowy i przekazaniu kluczyków nowemu właścicielowi. Ale czy na pewno w tym momencie nasze zobowiązania są już zakończone? Okazuje się, że nie. Sprzedaż auta to dopiero początek szeregu formalności, które musimy dopełnić. W tym artykule dowiesz się, co zrobić po sprzedaży auta, jakie dokumenty trzeba załatwić oraz jak załatwić rozliczenie finansowe.
Co zrobić po sprzedaży auta?
Gdy już wypełnimy umowę kupna-sprzedaży, to nie koniec naszych działań. Należy pamiętać, że nadal jesteśmy zarejestrowani jako właściciele pojazdu, a to oznacza różnego rodzaju obowiązki, np. płacenie ubezpieczenia OC, przeglądów technicznych. Właśnie dlatego tak istotne jest jak najszybsze przekazanie informacji o zmianie właściciela do odpowiednich instytucji.
Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim, należy zgłosić sprzedaż pojazdu w wydziale komunikacji. Ponadto, nabywca ma obowiązek zarejestrować pojazd na swoje nazwisko w ciągu 30 dni od daty zakupu. Użyteczną informacją jest również fakt, że niektóre ubezpieczyciele oferują możliwość przekazania polisy OC na nowego właściciela. W tej sytuacji warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i dowiedzieć się, jakie procedury należy przestrzegać w takiej okoliczności.
Dokumenty do załatwienia
Po sprzedaży samochodu różne dokumenty wymagają załatwienia. Przede wszystkim, należy zgłosić sprzedaż pojazdu do wydziału komunikacji oraz zakomunikować to odpowiednim instytucjom.
W pierwszej kolejności, powinniśmy zgłosić sprzedaż pojazdu w wydziale komunikacji, składając tam odpowiednie oświadczenie wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. Dokumenty te zostaną anulowane, a na ich podstawie zostanie wydane zaświadczenie o zgodzie na eksploatację pojazdu przez nowego właściciela. Po zakończeniu tych czynności, będziemy mogli ubiegać się o zwrot części opłat za ubezpieczenie OC i przegląd techniczny, jeżeli były one opłacone na okres dłuższy niż do daty sprzedaży.
Po zakończeniu tych formalności, kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprzedaży do swojego ubezpieczyciela. W przypadku kilku towarzystw ubezpieczeniowych, istnieje możliwość przeniesienia ubezpieczenia OC na nowego właściciela.
Rozliczenie finansowe
Kolejnym krokiem po sprzedaży samochodu jest rozliczenie finansowe. W pierwszej kolejności, powinniśmy zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot części składki ubezpieczeniowej, jeżeli była ona opłacona na okres dłuższy niż do daty sprzedaży samochodu. To samo dotyczy opłat za przegląd techniczny. Jeżeli był on opłacony na okres dłuższy niż do daty sprzedaży auta, należy zgłosić chęć zwrotu nadpłaconych kwot.
Warto pamiętać, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają przekazanie polisy OC na nowego właściciela. Wówczas procedura jest nieco inna – zamiast zwracać się o zwrot składki, powinniśmy zgłosić chęć zmiany danych w polisie.
Po sprzedaży auta należy również uregulować wszelkie zaległe opłaty, takie jak mandaty czy opłaty parkingowe. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku niewywiązania się z tych zobowiązań, niewinne osoby mogą wejść w posiadanie samochodu obciążonego długami. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby zawsze sprawdzić, czy pojazd, który zamierzamy sprzedać, nie jest obciążony żadnymi długami.
Podsumowując, sprzedaż samochodu to nie tylko formalność związana z podpisaniem umowy i przekazaniem kluczyków. To także szereg obowiązków, które muszą być wykonane po sprzedaży, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z procedurami i zawsze korzystania z usług profesjonalnych doradców.