Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Gdzie na świecie obowiązuje ruch lewostronny?

10 maja, 2024 Gdzie na świecie obowiązuje ruch lewostronny?

Wielu ludzi, podróżując po świecie, spotyka się z różnymi rodzajami ruchu drogowego. Jak wiele osób zauważyło, na drogach wielu krajów obowiązuje ruch lewostronny. Ale gdzie dokładnie? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Gdzie na świecie obowiązuje ruch lewostronny?

Głównymi krajami, w których obowiązuje ruch lewostronny, są: Wielka Brytania, Irlandia, Australia, Indie, Japonia, Nowa Zelandia, Indonezja, Tajlandia, a także większość krajów afrykańskich znajdujących się na południe od Sahary. W tych państwach, ster kierownicy w samochodach osobowych znajduje się po prawej stronie, co pozwala kierowcom na lepszą kontrolę pojazdu i widoczność, szczególnie podczas wyprzedzania.

Europa

W Europie, głównym krajem, w którym obowiązuje ruch lewostronny, jest Wielka Brytania, a wraz z nią także tereny jej zależności – m.in. Gibraltar, Guernsey, Jersey czy Wyspa Man. Ruch lewostronny obowiązuje również w Irlandii oraz na Malcie i Cyprze, które były kiedyś koloniami brytyjskimi. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną tej sytuacji są historyczne powody, m.in. tradycje rycerskie.

Azja

W Azji, ruch lewostronny obowiązuje w takich krajach jak: Indie, Indonezja, Japonia, Tajlandia, Malezja, Sri Lanka, Nepal, Bangladesz, Bhutan, Timor Wschodni, Mjanma oraz niektóre terytoria Pakistanu. Tak jak w przypadku Europy, przyczyną tego stanu rzeczy są historyczne uwarunkowania, przede wszystkim zasady ruchu drogowego kolonizatorów.

Australia i Oceania

Na terenie Australii i Oceanii ruch lewostronny obowiązuje w Australii, Nowej Zelandii oraz na wielu wysepkach Oceanii, takich jak Fidżi, Samoa, Tonga czy Papui-Nowej Gwinei. Tutaj również przyczyną są głównie historyczne powody – większość tych terenów była administrowana przez Wielką Brytanię.

Afryka

W Afryce, ruch lewostronny obowiązuje głównie w krajach, które były dawniej koloniami brytyjskimi. Są to m.in. RPA, Uganda, Kenia, Malawi, Tanzania, Zambia, Zimbabwe, Botswana, Namibia, Mozambik, Lesotho i Eswatini. Wyjątkiem jest m.in. Egipt, gdzie pomimo bycia kolonią brytyjską, obowiązuje ruch prawostronny.

Ameryka Północna i Południowa

W obu Amerykach, ruch lewostronny jest niezwykle rzadki. Obowiązuje na terenach zależności brytyjskich, takich jak Kajmany, Wyspy Dziewicze, Montserrat czy Anguilla.

Potencjalne przyczyny różnic w kierunku ruchu

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego różne kraje przyjęły różne strony ruchu, większość teorii zgodnie wskazuje na wpływ historycznych, kulturowych i politycznych czynników. Często jest tak, że ruch lewostronny zapoczątkował kraj kolonizujący, a następnie przejęły go swoje kolonie. W innych przypadkach, na kierunek ruchu miały wpływ lokalne zwyczaje i prawa, które były później ustanowione jako oficjalne przepisy.

Redakcja kraftklub.pl

Jesteśmy miłośnikami sportu, rozrywki i dobrej zabawy! Z nami poznasz najciekawsze dyscypliny sportowe, najlepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu, najpiękniejsze kierunki do podróżowania i tipy zakupowe! Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie zmarł Mikołaj Kopernik?
Dlaczego liście się zwijają?
Gdzie najmniej boli tatuaż?

Jesteś zainteresowany reklamą?