Mikołaj Kopernik, wybitny renesansowy astronom, który swoją rewolucyjną teorią heliocentryczną na zawsze zmienił świadomość ludzkości o układzie kosmicznym, jest postacią niezwykle cenną dla polskiej historii nauki. Jednak, mimo szeroko rozpowszechnionych informacji o jego dziejach i nauce, nie wszyscy wiedzą, gdzie zmarł ten wielki uczeń. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie informacje na ten temat.
Miejsce śmierci astronoma
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 roku w Fromborku. Małe miasto na Warmii, znane wówczas jako Frauenburg, było miejscem, gdzie przez większość swojego życia pracował i mieszkał Kopernik. W Fromborku pełnił on funkcje zarówno duszpasterskie, jak i naukowe, będąc kanonikiem tamtejszej katedry.
Frombork, położony na północy Polski, nad Zalewem Wiślanym, pozostaje do dzisiaj miejscem silnie związanym z postacią Kopernika. Szczególnie ważnym miejscem jest gotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, w której astronom spędził wiele lat swojego życia i gdzie prawdopodobnie zmarł. W katedrze tej znajduje się także poświęcona mu kaplica, gdzie, jak przypuszczają naukowcy, spoczywają jego szczątki po rekwizycji.
Kontrowersje wokół lokacji ostatnich chwil Kopernika
Mimo że większość źródeł historycznych i dowodów naukowych wskazuje na Frombork jako miejsce śmierci Mikołaja Kopernika, przez lata pojawiały się różnego rodzaju spekulacje i kontrowersje. Jednym z powodów jest fakt, że miejsce pochówku astronoma nie było przez wieki dokładnie znane. Dopiero w 2005 roku, po przeprowadzeniu badań genetycznych, udało się potwierdzić, że szczątki odnalezione w katedrze fromborskiej należą do Kopernika.
Wielu pseudohistoryków i zwolenników teorii spiskowych próbowało przypisać miejsce śmierci Kopernika innym lokalizacjom. Pojawiały się teorie, według których astronom miał zginąć w tajemniczych okolicznościach gdzieś w Polsce lub za granicą, a nawet że został zabity jako herezjarcha przez Inkwizycję. Wszystkie te spekulacje są jednak sprzeczne z dowodami historycznymi i naukowymi, które jednoznacznie wskazują na Frombork jako miejsce śmierci Kopernika.
Przeszłość Mikołaja Kopernika jest fascynująca i porusza wiele aspektów: od nauki, przez religię, po kulturę i politykę. Wyjaśnienie tak prozaicznego faktu, jak miejsce jego śmierci, staje się nieoczekiwanie bogatą podróżą po zawiłościach historii. I choć miejsce jego śmierci to Frombork, to Kopernik dzięki swoim dokonaniom naukowym żyje w naszej pamięci – jako symbol naukowego odkrycia i osiagnięcia.