Decyzja o podjęciu terapii często jest trudna – między innymi dlatego, że oprócz dobrostanu psychicznego trzeba mieć na uwadze stan własnego portfela. Właśnie o tym, ile dziś kosztuje psychoterapia indywidualna piszemy w poniższym tekście.
Psychoterapia indywidualna – ile kosztuje?
Koszt sesji terapeutycznej potrafi się różnić nawet między dwojgiem specjalistów pracujących w tej samej poradni. Terapeuta z wieloletnim doświadczeniem prawdopodobnie będzie oczekiwał wyższego wynagrodzenia niż ten, który jest jeszcze na ostatnich latach szkoły psychoterapii. Podobnie będzie w przypadku terapeutów, którzy np. prowadzą sesje w języku obcym czy specjalizują się w pracy z młodzieżą.
Dla przykładu zobaczmy, jak wyglądają ceny za sesję w warszawskiej poradni Konteksty:
-
Standardowa, cotygodniowa psychoterapia indywidualna: 240-260 zł
-
Terapia prowadzona w języku angielskim: 300 zł
-
Psychoterapia indywidualna dzieci i młodzieży: 250-270 zł
-
Konsultacja przed rozpoczęciem terapii: 260 zł
Mówimy oczywiście o Warszawie, gdzie ceny usług psychoterapeutów z zasady są nieco wyższe niż gdziekolwiek indziej w Polsce. Jednak obecnie w każdym dużym mieście można spodziewać się wydatku rzędu przynajmniej 250 zł za wizytę u terapeuty z dobrymi opiniami i bogatym doświadczeniem klinicznym. A w wielu gabinetach cena jest jeszcze wyższa.
Nieco niższe stawki z reguły oferują terapeuci w trakcie kursu psychoterapii (na 3-4 roku szkolenia). Z kolei w mniejszych miejscowościach ceny sesji zaczynają się zwykle od 150 zł.
Ile może kosztować cała psychoterapia?
To zależy od częstotliwości spotkań i czasu trwania terapii. Zakładając, że będziesz uczęszczać na nią w Warszawie (lub innym dużym mieście) przynajmniej przez rok, a spotkania będą odbywać się raz w tygodniu – trzeba liczyć się z kosztami rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Czy psychoterapia może być darmowa? Tak, ale…
Tak prezentują się ceny w prywatnych gabinetach psychoterapii. Warto jednak dodać, że istnieje możliwość skorzystania z psychoterapii refundowanej przez NFZ. W jej ramach Fundusz opłaca 100% kosztów krótko- lub długoterminowej terapii, do 75 sesji w ciągu roku. Finansowo mogłoby to być idealne rozwiązanie dla wielu pacjentów, jednak należy podkreślić, że korzystanie z takiej formy wsparcia od państwa wiąże się z kilkoma niedogodnościami:
-
Rozpoczęcie terapii na NFZ wymaga skierowania od lekarza-psychiatry, na wizytę u którego trzeba czasem czekać niestety nawet kilka miesięcy.
-
Po zdobyciu skierowania pojawia się kolejny problem, czyli kolejka do państwowego terapeuty. W niektórych miastach przewidywany czas oczekiwania to dwa lata. Na spotkanie w gabinecie prywatnym zazwyczaj da się zapisać z tygodnia na tydzień.
-
Ze względu na tak długie kolejki, trudno też mówić o swobodzie przy wyborze terapeuty oraz nurtu terapii, co w ośrodkach prywatnych nie jest problemem.
Psychoterapia indywidualna w poradni Konteksty
Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem terapii, polecamy zapoznać się nie tylko z cennikami gabinetów psychoterapii, ale też z tym, co mogą zaoferować konkretne formy terapii i sami specjaliści. O tym m.in. przeczytasz na https://konteksty.net/psychoterapia-indywidualna/.
Artykuł sponsorowany