Sport
Tutaj jesteś

Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?

10 maja, 2024 Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?

W piłce ręcznej, emocje często osiągają zenit podczas końcowych minut gry, kiedy zwykle zostaje rozstrzygnięty los spotkania. Ale co się dzieje, gdy po upływie regulation time, wynik meczu jest remisowy? Wtedy na scenę wkracza dogrywka. Ale ile ona tak naprawdę trwa? Jakie są jej reguły i kiedy jest konieczna? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Dogrywka w piłce ręcznej, podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, jest dodatkowym okresem gry służącym wyłonieniu zwycięzcy meczu, gdy wynik po upływie standardowego czasu gry jest remisowy. Standardowo, dogrywka trwa 2×5 minut, co oznacza, że składa się z dwóch połów trwających kolejno po 5 minut każda. Pomiędzy tymi połówkami jest krótka przerwa trwająca do 1 minuty. W przypadku, gdy po upływie dogrywki nadal nie ma zwycięzcy, przystępuje się do kolejnej – również składającej się z dwóch 5-minutowych części. Najważniejsze, aby pamiętać, że dogrywka nie jest grana do momentu zdobycia bramki, ale trwa określony czas.

Czy dogrywka w piłce ręcznej jest obowiązkowa?

Podobnie jak wiele innych aspektów sportu, kwestia dogrywki w piłce ręcznej zależy od konkretnych regulaminów rozgrywek. W niektórych turniejach, takich jak na przykład Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy, dogrywka jest obowiązkowa w przypadku remisu na koniec standardowego czasu gry. W takich przypadkach, jest to konieczne do wyłonienia zwycięzca meczu. W innych rozgrywkach, jak na przykład ligi krajowe, remis jest często widziany jako akceptowalny wynik końcowy i nie ma potrzeby przeprowadzania dogrywki. Warto zawsze zaznajomić się z regulaminem danego turnieju czy ligi, aby dokładnie zrozumieć, kiedy dogrywka jest stosowana.

Jak przebiega dogrywka w piłce ręcznej?

Dogrywka w piłce ręcznej rozgrywana jest na zasadach podobnych do standardowego czasu gry. Po krótkiej przerwie po zakończeniu regulaminowego czasu gry, drużyny zmieniają strony boiska i rozpoczyna się pierwszy okres dogrywki. Każdy z okresów dogrywki trwa 5 minut. Po pierwszych 5 minutach, drużyny mają krótką, 1-minutową przerwę, po której następuje zmiana stron. W dogrywce, podobnie jak w normalnym czasie gry, drużyny mają możliwość korzystania z przerw na czas. Ważne jest pamiętanie, że karty, które piłkarze otrzymali w czasie normalnej gry, nie są kasowane w dogrywce. Zatem jeśli piłkarz dostał czerwoną kartę w normalnym czasie gry, nadal będzie wykluczony z gry w dogrywce.

Czasem jednak, mimo przeprowadzenia dogrywki, mecz nie ma swojego zwycięzcy. Wtedy przystępuje się do tzw. rzutów karnych, popularnie nazywanych „rzutami z 7 metrów”. Oznacza to serię rzutów na bramkę przeciwnika, a drużyna, która zdobędzie więcej punktów, jest zwycięzcą.

To wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat dogrywki w piłce ręcznej – jej długości, konieczności przeprowadzania, a także tego, jak generalnie przebiega. Mając te informacje, z łatwością zrozumiesz wszystkie niuanse rozgrywek, co z pewnością podniesie Twoją satysfakcję z oglądania tego fascynującego sportu.