Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Kto wymyślił piłkę ręczną?

10 maja, 2024 Kto wymyślił piłkę ręczną

Piłka ręczna to znany na całym świecie sport, który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się, kto w ogóle wpadł na pomysł stworzenia tej ekscytującej dyscypliny sportowej? Zapraszam do lektury artykułu, który odpowiedzi na to pytanie.

Kto wymyślił piłkę ręczną?

Chociaż za wynalazcę piłki ręcznej uznaje się zwykle Niemca Carla Schelena, to prawda jest nieco bardziej skomplikowana. Schelen we współpracy z Maxem Heisera wyłonił nową formą sportu zbliżoną do dzisiejszej piłki ręcznej dopiero na początku XX wieku. Jednak podobne gry, polegające na przerzucaniu piłki rękami i zdobywaniu punktów, były znane i uprawiane już wiele wieków wcześniej.

Początki historii piłki ręcznej

Zwyczaje ludów starożytnych

Prawdopodobieniście niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że początki sportów przypominających piłkę ręczną sięgają aż starożytnej Grecji i Rzymu. Gra o nazwie harpastum była szczególnie popularna wśród Rzymian i polegała na tym, że dwie drużyny próbowały przerzucić małą piłkę przez linię w polu przeciwnika. Niemniej jednak, ta starożytna wersja piłki ręcznej różniła się od dzisiejszej, a do gry używano stóp, a nie rąk.

Rozwój piłki ręcznej w XIX wieku

W praktyce, do prawdziwych korzeni współczesnej piłki ręcznej musimy sięgnąć XIX wieku, kiedy to sport ten zyskiwał na popularności, szczególnie w Północnej Europie. W Danii, Norwegii i Niemczech grano w pozbawione reguł gry podobne do piłki ręcznej. Najbardziej zbliżoną do dzisiejszej wersji sportu był jednak rzutbol, wymyślony na początku XX wieku przez Duńczyka Holgera Nielsena. Rzutbol stał się inspiracją dla Schelena i Heisera, którzy to ostatecznie ukształtowali zasady nowej gry, nazwanej następnie piłką ręczną.

Piłka ręczna jako sport

Pierwsze turnieje i organizacje

Początki organizowanego sportu, jakim stała się piłka ręczna, datują się na około 1920 rok. W tym czasie powstały pierwsze kluby i ligi piłki ręcznej, a sport ten zaczęto także wprowadzać jako dyscyplinę nauczania w szkołach. Pierwsze międzynarodowe turnieje odbyły się w połowie lat 20-tych, a w 1946 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF), która do dziś nadzoruje rozgrywki na całym świecie.

Ewolucja zasad i popularność

Piłka ręczna, podobnie jak wiele innych sportów, przeszła przez wiele zmian na przestrzeni lat. Niektóre zasad zostały zmodyfikowane, dodane lub usunięte, zgodnie z tym, jak rozwijała się dynamika gry. Mimo to, fundamentalne zasady gry, takie jak rozgrywanie meczu dwoma drużynami po siedmiu graczy oraz cel gry – zdobywanie bramek – pozostały niezmienione. Rosnąca popularność sportu sprawiła, że w 1976 roku piłka ręczna została włączona do programu Igrzysk Olimpijskich.

Aktualna popularność piłki ręcznej

Piłka ręczna jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i najchętniej oglądanych sportów na świecie, zarówno na żywo, jak i w telewizji. Mecze piłki ręcznej cieszą się wielką publicznością, a międzynarodowe rozgrywki, takie jak Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie, przyciągają miliony widzów. Jej popularność stale rośnie, co widać choćby po liczbie nowo powstających zespołów i zawodników. A wszystko to dzięki Carlowi Schelenowi i Maxowi Heiserowi, którzy przeszło sto lat temu przyczynili się do powstania tego wspaniałego sportu.

Redakcja kraftklub.pl

Jesteśmy miłośnikami sportu, rozrywki i dobrej zabawy! Z nami poznasz najciekawsze dyscypliny sportowe, najlepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu, najpiękniejsze kierunki do podróżowania i tipy zakupowe! Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile kroków można zrobić w piłce ręcznej?
Kto wymyślił piłkę ręczną
Ile trwa połowa w piłce ręcznej?

Jesteś zainteresowany reklamą?