Sport
Tutaj jesteś

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

10 maja, 2024 Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Piłka ręczna, dynamiczny i ekscytujący sport zyskujący na popularności, cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród graczy, jak i widzów. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zaczynające swoją przygodę z tą dyscypliną sportu jest: ile trwa mecz piłki ręcznej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna i zależy od kilku czynników.

Na pierwszy rzut oka, odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – mecz piłki ręcznej trwa 60 minut, podzielonych na dwie połowy po 30 minut każda. Tymczasem, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana i zależy przede wszystkim od regulaminu konkretnej rozgrywki, a także od sytuacji na boisku.

Podstawowy czas gry, czyli 60 minut, jest podzielony na dwie równe połowy. Po pierwszych 30 minutach następuje 10-minutowa przerwa, zwana przerwą półczasową, podczas której zawodnicy odpoczywają, a trenerzy mają okazję do omówienia strategii na drugą połowę. Wyjątkiem są mecze juniorskie, które zazwyczaj trwają 2 x 20 minut, a przerwa pomiędzy połowami wynosi 10 minut.

Ale co dzieje się, kiedy mecz kończy się remisem, a wymagany jest jeden zwycięzca? Wówczas do gry wchodzi tzw. dogrywka.

Czas trwania meczu podstawowego

Podstawowy czas trwania meczu piłki ręcznej to 60 minut. Czas ten jest podzielony na dwie 30-minutowe połowy, pomiędzy którymi następuje 10-minutowa przerwa. Jest to standardowy format czasowy stosowany w meczach piłki ręcznej na całym świecie, niezależnie od poziomu rozgrywek. Dzięki temu piłka ręczna jest dyscypliną sportu, która łatwo wpisuje się w telewizyjne ramówki, a co za tym idzie, jest łatwiej dostępna dla widzów.

Ważne jest jednak zwrócenie uwagi, że rzeczywisty czas trwania meczu jest zazwyczaj dłuższy niż 60 minut. Dzieje się tak, ponieważ czas gry jest zatrzymywany przy każdym gwizdku sędziego, co znacznie wydłuża czas trwania całego spotkania. Istotne są też przerwy techniczne, które zazwyczaj mają miejsce w połowie każdej z dwóch połów. Ich celem jest umożliwienie zawodnikom krótkiego odpoczynku i nawodnienia, a trenerom przekazanie nowych instrukcji.

Prolongacja w przypadku remisu

Jeżeli po podstawowym czasie gry wynik jest remisowy i trzeba wyłonić zwycięzcę, przepisy przewidują dogrywkę, nazywaną też „prolongacją”. Ta zawsze składa się z dwóch 5-minutowych połów, rozdzielonych 1-minutową przerwą. Jeśli po czasie dogrywki wynik nadal jest nierozstrzygnięty, następuje druga dogrywka, również składająca się z dwóch 5-minutowych połów.

Jeżeli po dwóch dogrywkach nadal nie uda się wyłonić zwycięzcy, rozstrzygnięcie przynosi seria rzutów karnych. Każda z drużyn wykonuje na początek pięć rzutów seriami na zmianę. Jeżeli po nich nadal nie ma zwycięzcy, rzuty wykonywane są dalej, ale już systemem „złotego gola” – to znaczy, że drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przewagę, zostaje natychmiast zwycięzcą.

Wszystkie te regulacje wynikają z przepisów Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF). Warto jednak zaznaczyć, że poszczególne ligi, a także turnieje, mogą wprowadzać swoje specyficzne zasady dotyczące formatu czasu gry. Zawsze więc warto zapoznać się z konkretnymi przepisami obowiązującymi w danej rozgrywce.

Rozumienie, jak działa zegar w piłce ręcznej, jest kluczowe dla pełnego zrozumienia tej gry. Czas trwania meczu jest jednym z najważniejszych aspektów tej dyscypliny sportu, wpływających na strategię gry, kondycję zawodników, a nawet na doświadczenie kibiców. Dzięki temu artykułowi, mamy nadzieję, że poznałeś wszystkie niuanse związane z czasem trwania meczu piłki ręcznej i możesz cieszyć się grą na jeszcze głębszym poziomie.