Świat oferuje nam dziś bardzo wiele. Podróżujemy z niespotykaną prędkością, komunikujemy się z osobami po drugiej stronie globu w czasie rzeczywistym, na naszych stołach lądują produkty z odległych krajów. Gromadzimy przedmioty, mamy pełne szafy ubrań i wybieramy spośród dziesiątek dostępnych rozrywek. Wszystko to jednak ma swoją cenę. Świetnie idzie nam „mieć”, ale często zapominamy o „być”. W efekcie mamy często wrażenie życia w złotej klatce – pozornie niczego nam nie brakuje, a jednak nie jesteśmy szczęśliwi. Cierpią nasze ciała, umysły i dusze. A to wszystko dlatego, że w pogoni za bliżej niesprecyzowanym lepszym jutrem i w rozpamiętywaniu, jak to wspaniale było wczoraj, zupełnie zatraciliśmy umiejętność bycia w „dziś” i odczuwania wdzięczności za „tu i teraz”. Praktyką, która pomoże w ponownym zintegrowaniu swojej istoty i w znalezieniu zdrowej równowagi, jest joga. Oto kilka porad dla tych, którzy są zainteresowani jej niezwykłymi właściwościami, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
Co to w ogóle jest joga?
Na początek warto powiedzieć kilka słów o samej praktyce. Samo słowo pochodzi z sanskrytu i jest związane z pojęciem jarzma. Nie chodzi oczywiście o jarzmo nakładane przemocą na innych, ale o uczenie się panowania nad sobą. Zgodnie z filozofią indyjską, joga to holistyczny trening człowieka – jego ciała, umysłu i ducha. Efektem jest gruntowne poznanie siebie i uzyskanie pełnej kontroli nad swoim życiem. Jednym z elementów jogi jest hathajoga, czyli zestaw pozycji ciała (asana), technik oddechowych (pranajama) oraz indywidualnych praktyk (krija).
Czym jest joga? Zestawem praktyk poprawiających jakość życia we wszystkich jego aspektach.
Czym nie jest joga? Praktyką religijną czy formą uprawiania kultu jakiegokolwiek bóstwa.
Dla kogo jest joga?
Najłatwiej można by było na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem: Joga jest dla wszystkich. Po pierwsze dlatego, że nie ogranicza się ona wyłącznie do wykonywania asan, ale jest holistyczną praktyką łączącą wszystkie sfery człowieka. Nawet osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą wykonywać ćwiczenia oddechowe i trenować swoją uważność. Po drugie: joga to nie konkurs. Nie musisz się popisywać, nie musisz każdego ruchu od razu wykonać perfekcyjnie. W asanach chodzi o wejście w relacje z własnym ciałem, a nie o walkę z nim. Z czasem oczywiście dostrzeżesz także korzyści fizyczne: lepsze rozciągnięcie, przypływ energii, poprawę zdrowia.
Kto może praktykować jogę? Każdy, kto ma na to chęć.
Kto nie może praktykować jogi? Ten, kto nie jest jeszcze na to gotów. Zmuszanie się do czegokolwiek nie jest jogiczną drogą.
Gdzie odbyć pierwszą lekcję jogi?
Obecnie adept jogi ma całkiem sporo możliwości. W większości małych i dużych miejscowości są stacjonarne szkoły jogi. Wspaniałym rozwiązaniem, które zawdzięczamy nowoczesnym technologiom, jest również joga online. Na stronie https://agabera.com znajdziesz kursy jogi przygotowane z myślą o osobach na różnym etapie zaawansowania, dążących do różnych celów. Znajdziesz tutaj również obszerną bazę wiedzy o technikach oraz o jogicznym stylu życia, który wykracza daleko poza same asany. Joga online to również świetna propozycja dla zabieganych, którym trudno jest znaleźć czas potrzebny na dotarcie na miejsce zajęć, a także dla introwertyków czy osób w spektrum autyzmu, które źle znoszą kontakt z większą grupą obcych osób.
Gdzie warto iść na lekcję? Do cieszącej się dobrymi opiniami szkoły stacjonarnej lub online.
Gdzie nie warto iść na lekcję? Do głośnego klubu fitness, który zajęcia jogi wprowadził do oferty tylko dlatego, że są modne.
Jaki styl jogi warto wybrać?
Joga ma wiele wariantów. O tym, który z nich jest dla ciebie najlepszy, najlepiej przekonać się samodzielnie, próbując różnych opcji. Niektóre odmiany jogi są stare i mają długą tradycję (np. joga kundalini, joga yin). Inne to nowoczesne warianty, powstałe z myślą o współczesnym człowieku (np. joga iyengara, joga powięziowa). Nie musisz nawet ograniczać się do jednego stylu – praktykuj to, co najlepiej z tobą rezonuje.
Który styl warto wybrać? Ten, w którym poczujesz się najlepiej.
Którego stylu nie warto wybrać? Tego, który z dowolnych przyczyn ci nie odpowiada.
Czy joga ma moc odmiany twojego życia na lepsze? Tak, ale nic nie dzieje się samo. Szybko spostrzeżesz, że to nie asany są najtrudniejszym elementem praktyki, ale uważność. Dekoncentracja jest wrogiem wszystkich naszych planów i zamierzeń. To dlatego jogę warto łączyć z medytacją, która uczy wyciszenia, podnosi świadomość i sprowadza spokój, stanowiący podstawę każdego udanego przedsięwzięcia.
Artykuł sponsorowany