Czym jest Piwo Kraftowe i Piwo Rzemieślnicze

Odpowiedź na to pytanie jest sprawą raczej złożoną. Wielu ekspertów próbowało z różnym skutkiem pokusić się o zdefiniowanie tego terminu. Jednak ilu ekspertów, tyle definicji. My postaramy się jedynie w sposób subiektywny przybliżyć garść wybranych zagadnień dotyczących tak zwanego piwa kraftowego. Piwo kraftowe, a inaczej piwo rzemieślnicze to produkt wytwarzany w małych i niezależnych od kapitału korporacyjnego browarach. Cechą, która odróżnia piwo kraftowe i piwo rzemieślnicze od innych jest fakt, iż piwowar, często również właściciel, jest znany klientom końcowym z imienia i nazwiska.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych usilnie protestuje wobec wykorzystywaniu terminu piwa kraftowego, lub piwa rzemieślniczego przez browary, które warzą w sposób nierzemieślniczy. Na chwilę obecną informacje definiujące termin piwa kraftowego są ubogie, ale z pewnością PSBR z czasem zaproponuje bardziej rozbudowaną definicję.


Browar Rzemieślniczy czy Browar Kraftowy to podmiot, który produkuje lub zleca produkcję piwa. Aby takowa organizacja mogła mianować się tym terminem musi stawiać na pierwszym miejscu jakość produktu. W procesie produkcji muszą być używane tradycyjne, lub innowacyjne surowce wysokiej jakości, czyli nie toleruje się dodatku np.: kukurydzy w celu podniesienia ekstraktu brzeczki „po kosztach”. Dla Browarów Rzemieślniczych ważna jest również poprawność merytoryczna, a więc dbanie o aktualne szkolenia i rozwój załogi pracowniczej. Istotny jest również fakt, iż browary kraftowe są niezależne, a więc z założenia nie są powiązane osobowo lub kapitałowo z innym podmiotem produkującym wyroby alkoholowe na masową skalę.

Nieco inaczej interpretuje to stowarzyszenia browarników w USA – tam “browar kraftowy” nie może przekroczyć rocznej produkcji 7 milionów hektolitrów. Podmioty nierzemieślnicze mogą posiadać maksymalnie 25% udziałów browaru rzemieślniczego. Cecha która łączy te dwie definicje to surowce, które powinny być tradycyjne lub innowacyjne, jednak zawsze na wysokim poziomie jakościowym.

Inne, często używane sformułowanie to Browar Rzemieślniczy, którym możemy określić miejsce pracy piwowara domowego. Praktyka, która nierzadko prowadzi od pasji do rozwoju działalności gospodarczej na stosunkowo niewielką skalę. W praktyce często wygląda to tak, że piwowar nim zacznie popularyzować swoją markę, warzy piwo w domowych warunkach dla siebie i najbliższych. Jego pasja, poświęcenie, skłonność do eksperymentowania owocują początkowo satysfakcją i uznaniem rodziny czy znajomych. Następnie pojawia się zainteresowanie szerszego grona osób, które trafiają na piwo rzemieślnicze przypadkiem, podczas festiwali piwnych, degustacji czy w wybranych punktach sprzedaży. W konsekwencji domowy piwowar, często otwierając się na rynek, wychodzi z domowego warsztatu przenosząc produkcję do Browaru Kontraktowego.

Podsumowując, piwo kraftowe czy piwo rzemieślnicze to piwo warzone z pasją – tutaj raczej nie istnieje rozbieżność opinii. Jest na pewno wytworem fantazji, talentu i doświadczenia piwowara, który nie boi się eksperymentować z nowymi składnikami i proporcjami. To taki „piwowar-artysta”, który w warzenie piwa wkłada serce, chce się rozwijać, podnosić kwalifikacje i dzielić się z innymi (z ang. craft – rzemiosło, rękodzielnictwo, sztuka), a uwarzone przez niego piwo, w którym jakość dominuje nad względami ekonomicznymi. Browar kraftowy zatem to taki, dla którego nie liczy się wyłącznie chęć zysku, ale przede wszystkim miłość do piwa i radość z warzenia. Świeże pozycje kraftowe oraz szereg oryginalnych receptur znajdziesz oczywiście w naszym sklepie z piwem kraftowym.

Piwo kraftowe z dostawą
we wskazane miejsce

Nareszcie możesz bez ograniczeń zamawiać i testować najlepsze i najświeższe warki nie wychodząc z domu. W Twoim imieniu zlecimy firmie kurierskiej dostawę we wskazane przez Ciebie miejsce. Możesz wybierać z oferty kilkuset najciekawszych piw dostępnych na rynku, lub zarejestrować się w naszym klubie konesera i regularnie otrzymywać jeszcze bardziej unikalne pozycje.